Manisa Yarı Maratonu Görüşüldü

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım da toplantıda konuştu. Yıldırım, “Manisa’mızın marka değerlerinden birisi olan Vestel, Büyükşehir Belediyemiz, Valilik ve Organize Sanayi Bölgesi ile ortakla

Gölmarmarmara Ozanca’nın Altyapısı Yenilendi, İçme Suyu Sorunu Sona Erdi

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı alt ve üstyapı yatırımları ile yapılmaz denilen hizmetleri bir bir hayata geçiriyor. Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamınd

Arabacıbozköy’ün İçme Suyu Sıkıntısını Çözen Çalışma

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. İçme Suyu Dairesi Başkanlığı bünyesinde Akhisar’ın Arabacıbozköy Mahallesinde 1 kilometre içme suyu terfi hat

Başkan Ergün, Kamu Baş Denetçisi Malkoç’u Ağırladı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ etkinlikleri kapsamında Manisa’ya gelen Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç’u ağırladı.

Manisa Büyükşehir Komisyon Üyeleri Gelecek Nesiller İçin Toplandı

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor ile Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gündem maddelerini karara bağlamak için toplandı.

Manisa Milletvekili CHP'li Bakırlıoğlu, Madem Benzin Ucuz, Neden Alamıyoruz?

Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu vatandaşın alım gücünden, bir asgari ücretle ne kadar benzin ya da mazot alındığından hiç bahsetmediklerini dile getirdi.

Saruhanlı’da Tiyatro Ziyafeti

Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Saruhanlılı minik izleyiciler için ‘Bizimkiler’; yetişkin izeliyici için de ‘Küfe’ adlı tiyatro oyununu sahneledi.

MANİSALI TÜRKİYE 3.SÜ BOKSÖR ELİF ZEYREK'DEN MANİSA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET

Manisalı Boksör Elif Zeyrek ve Boks Antrenörü Yahya Aslan Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şentürk Hoşgül ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

Alaşehir’de Hakkında 10 yıl hapis cezası olan şahıs yakalandı

Alaşehir’de jandarma ekipleri tarafından hakkında 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahız çalıştığı işyerinde yakalandı.

Yunusemre İlçesi'nde Sigara izmaritinden çıkan yangında bir kişi öldü

Yunusemre ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi'nde saat 15.30 sıralarında tek katlı müstakil bir evde çıktı

Büyükşehir’de Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü’nde görev yapan memur ve sözleşmeli personelin maaşına iyileştirme yapılmasını öngören “Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi” Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Tü

Manisa İl Göç Kurulu Toplantısı Vali Karadeniz Başkanlığında Yapıldı

Manisa İl Göç Kurulu Toplantısı Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Ö

Turgutlu Belediyesi Çalışmalarını Sürdürüyor

Turgutlu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Yıldırım Mahallesi Özyiğit Sokakta yol kaldırma ve yenileme çalışmalarına başlandı.

Ahmetli-Gökkaya, Daha Sağlıklı İçme Suyuna Kavuştu

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa’yı daha yaşanılabilir bir kent haline getirme vizyonu doğrultusunda kırsal mahallelerin alt ve üstyapı sorunların

Turgutlu Belediyesi Haftalık Bülten Videosu Yayınlandı

Turgutlu Belediyesi ilk olarak geçtiğimiz hafta yayınlanan ve vatandaşlar tarafından oldukça ilgili gören haber bülteni videosunun ikincisini kamuoyuyla paylaştı.


Mustafa Ali ÖZTÜRK


KORONA VİRÜS YALNIZLAŞTIRIYOR

İnsanlarımız ilk günden bu yana maalesef çok hızlı bulaşan Korona (Covid19) virüsüne yakalanıyor. Bu virüse yakalananların çoğu virüs tedbirlerine azami özen gösteren kişiler.


İnsanlarımız ilk günden bu yana maalesef çok hızlı bulaşan Korona (Covid19) virüsüne yakalanıyor. Bu virüse yakalananların çoğu virüs tedbirlerine azami özen gösteren kişiler. Genellikle virüsün bulaşabileceği yerlerden uzak duruyor, bulaştırma ihtimali olan kişilerden kendilerini koruduklarını düşünüyorlar. Ancak virüs en çok da bu kişileri hiç beklemedikleri yerlerde, hiç beklemedikleri kişiler eliyle yakalıyor.

Bu acımasız virüse yakalanıp hiçbir belirti göstermeden, zahmetsizce atlatanlar olsa da birçok hastanın yaşadıkları acının, ağrıların tarifi imkânsız. Bu virüsle yaşamak zorunda kalanların çektikleri acıların tarifleri ortada. Dayanılmaz baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları, boğazları yırtan kuru öksürükler, ciğerleri tıkayan sıvılar, yüksek ateş ve daha nice acı veren belirtiler…

Korona (Covid19) virüs bulaşan insanların yaşadıkları en önemli sorun ise direkt olarak ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olmaları. Hem kendileri hem de yakınları için endişeliler. Bu yüzden oldukça stresli ve yıpratıcı bir baskınında altında eziliyorlar. Çekilen maddi acılar bu psikolojik baskının yanında çok masum kalıyor.

Korona virüs hastalarının bu süreçte çektikleri acıların ve ölüm tehlikesinin yanında baş etmek zorunda oldukları yıpratıcı bir diğer önemli sorun ise yalnızlık. Bu yalnızlık hastanın virüs bulaştırması tehlikesinden dolayı insanların onlardan uzak durmasının da ötesine bir durum. Bu durum hastalığa yakalananların toptancı bir zihniyetle suçlu ilan edilmesi ve virüse yakalananların tedbirsiz olduğu inancının otomatik olarak ortaya çıkması ve bu düşünceyle bu hastalara kötü davranılması. Mahalle arasında potansiyel virüs hedefi olarak yaşayanların bu illetin kendilerine hiç bulaşmayacakmış gibi düşünmeleri kibirli bir şekilde insanlara yaklaşmaları, hastaları açıkça suçlayıp küçümsemesi, kızması, sağlık çalışanlarından bazılarının hastalara önyargılı kötü ya da sorumsuz yaklaşımları hastaların durumunu iyice zora sokuyor, ümitsizliğe sürüklüyor.

Korona (Covid19) virüs hastaları genellikle evlerinde tedavi oluyor, olmaya alışıyor. Evlerinde tedavi olmaya çalışan insanların en büyük yardımcısının moral olduğunu düşünüyorum. Bu insanları “Neden dikkat etmedin? Dikkat etseydin bulaşmazdı! Kesin dikkat etmedi!” deyip kaderine terk ederken onları yaftalamak da çok büyük bir haksızlık. Çünkü bu virüse karşı dikkatsiz olanların ve bulaştıranların çoğu hiçbir sıkıntı yaşamadan hatta hasta olup olmadıkları bile bilinmeden hastalıktan kurtuluyor. Ceremesi ise talihsiz hastalara kalıyor.

Korona (Covid19) virüs tehlikesi bir gün geçecek, ama bıraktığı enkaz yıllarca toplumu kemirecek. Yaftalanan, ezilen, kibirli bakış açılarıyla değersizleştirilen insanların bu illetin pençesinden kurtulsa bile artık topluma güven içinde bakabilmesi de zaman alacak, belki de artık hiç güvenmeyecekler. Bu insanların çoğu masum, peşin hükümlü insanların çoğu da bu kafileye er de geç de yakalanacaklar. Tepeden baktıkları bu insanların kaderini yaşayacaklar. Çok geç olmadan aklımızı başımıza alıp bu insanlara karşı davranış biçimlerimizi gözden geçirmeliyiz, empati kurup bu insanların uzaktan da olsa bir an önce sağlıklarına sağlıklı bir şekilde kavuşmaları için çalışmalıyız.

Korona (Covid19) virüs belasına yakalanan birçok masum insan aramızdan kalbi kırık, yapayalnız bir şekilde öbür dünyaya göç ederken bir gün bizlerin de aynı kaderi yaşayabileceğini göz önünde bulunduralım. Bu hastalık sadece hastaları değil bizleri de hızla yalnızlığı itiyor. Toplumsal düşünce yapımızı yıkıp bireysel yaşamaya alıştırıyor. “Her koyun kendi bacağından asılır.” sözünün içini dolduruluyor. Bu hastalıkla tedbirlere uyarak, hastalananların bir an önce sağ salim kurtulmaları için çabalayalım. Toplum olarak Türk kültürünün en önemli ilkelerinden biri olan yardımlaşmanın, birlik ve berberliğin ne kadar önemli olduğunu idrak edelim.