Manisa Yarı Maratonu Görüşüldü

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım da toplantıda konuştu. Yıldırım, “Manisa’mızın marka değerlerinden birisi olan Vestel, Büyükşehir Belediyemiz, Valilik ve Organize Sanayi Bölgesi ile ortakla

Gölmarmarmara Ozanca’nın Altyapısı Yenilendi, İçme Suyu Sorunu Sona Erdi

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı alt ve üstyapı yatırımları ile yapılmaz denilen hizmetleri bir bir hayata geçiriyor. Yatırım ve İnşaat Dairesi Başkanlığı bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamınd

Arabacıbozköy’ün İçme Suyu Sıkıntısını Çözen Çalışma

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. İçme Suyu Dairesi Başkanlığı bünyesinde Akhisar’ın Arabacıbozköy Mahallesinde 1 kilometre içme suyu terfi hat

Başkan Ergün, Kamu Baş Denetçisi Malkoç’u Ağırladı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ etkinlikleri kapsamında Manisa’ya gelen Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç’u ağırladı.

Manisa Büyükşehir Komisyon Üyeleri Gelecek Nesiller İçin Toplandı

Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor ile Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri, Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gündem maddelerini karara bağlamak için toplandı.

Manisa Milletvekili CHP'li Bakırlıoğlu, Madem Benzin Ucuz, Neden Alamıyoruz?

Manisa Milletvekili Bakırlıoğlu vatandaşın alım gücünden, bir asgari ücretle ne kadar benzin ya da mazot alındığından hiç bahsetmediklerini dile getirdi.

Saruhanlı’da Tiyatro Ziyafeti

Manisa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Saruhanlılı minik izleyiciler için ‘Bizimkiler’; yetişkin izeliyici için de ‘Küfe’ adlı tiyatro oyununu sahneledi.

MANİSALI TÜRKİYE 3.SÜ BOKSÖR ELİF ZEYREK'DEN MANİSA AZERBAYCAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİNE ZİYARET

Manisalı Boksör Elif Zeyrek ve Boks Antrenörü Yahya Aslan Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şentürk Hoşgül ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

Alaşehir’de Hakkında 10 yıl hapis cezası olan şahıs yakalandı

Alaşehir’de jandarma ekipleri tarafından hakkında 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahız çalıştığı işyerinde yakalandı.

Yunusemre İlçesi'nde Sigara izmaritinden çıkan yangında bir kişi öldü

Yunusemre ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi'nde saat 15.30 sıralarında tek katlı müstakil bir evde çıktı

Büyükşehir’de Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğü’nde görev yapan memur ve sözleşmeli personelin maaşına iyileştirme yapılmasını öngören “Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesi” Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Tü

Manisa İl Göç Kurulu Toplantısı Vali Karadeniz Başkanlığında Yapıldı

Manisa İl Göç Kurulu Toplantısı Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Ö

Turgutlu Belediyesi Çalışmalarını Sürdürüyor

Turgutlu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından Yıldırım Mahallesi Özyiğit Sokakta yol kaldırma ve yenileme çalışmalarına başlandı.

Ahmetli-Gökkaya, Daha Sağlıklı İçme Suyuna Kavuştu

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün Manisa’yı daha yaşanılabilir bir kent haline getirme vizyonu doğrultusunda kırsal mahallelerin alt ve üstyapı sorunların

Turgutlu Belediyesi Haftalık Bülten Videosu Yayınlandı

Turgutlu Belediyesi ilk olarak geçtiğimiz hafta yayınlanan ve vatandaşlar tarafından oldukça ilgili gören haber bülteni videosunun ikincisini kamuoyuyla paylaştı.


Av. Elvan KILIÇ


Hukuk dili neden zor anlaşılır?

Hukuk dili, insanlığın adalet arayışının başladığı ilk günden itibaren gelişmeye başlamış, toplumsal ilişkilerin karmaşıklaşması ve adalet ihtiyacının sosyal, siyasal, ekonomik, psikolojik bütün alanları kapsamasıyla kendine özgü terminolojiye sahip özel bir dil haline gelmiştir. Herhangi bir ülkeye ait hukuk dilinin gelişme aşamasında kendi kökenlerinden olduğu gibi kültürel ilişki içerisinde bulunduğu ulusların dillerinden de yararlanması doğaldır.


Hukuk dili, insanlığın adalet arayışının başladığı ilk günden itibaren gelişmeye başlamış, toplumsal ilişkilerin karmaşıklaşması ve adalet ihtiyacının sosyal, siyasal, ekonomik, psikolojik bütün alanları kapsamasıyla kendine özgü terminolojiye sahip özel bir dil haline gelmiştir. Herhangi bir ülkeye ait hukuk dilinin gelişme aşamasında kendi kökenlerinden olduğu gibi kültürel ilişki içerisinde bulunduğu ulusların dillerinden de yararlanması doğaldır.

Bununla birlikte uluslararası kaynaklardan yararlanma olanağının gündeme gelmesi ve giderek ağır basmaya başlayan küreselleşme, hukuk terminolojisini zenginleştiren bir başka öge olarak öne çıkmaktadır. Bugün ülkemizde geçerli olan hukuk terminolojisinde bütün bu nedenlerle Arapça, Farsça, Osmanlıca, Fransızca, Latince, İngilizce, İtalyanca gibi çok çeşitli dillerden gelen terimler bulunmaktadır.

Cumhuriyetten beş yıl sonra Türkçeleşti!

Ancak bu durumu Türk hukuk sisteminin başka kültürlerin etkisi altında kalarak oluştuğu şeklinde değil, tıpkı tıp gibi, mühendislik gibi her özel alana özgü dilin özel bir terminolojiye de sahip olduğu gerçeğinden hareket ederek yorumlamak gerekir. Cumhuriyetimizin ilanından beş yıl sonra kabul edilen yeni alfabemiz sayesinde bu terminolojinin görece Türkçeleştirilmesi ve bu çabanın durmaksızın devam etmesi, Türk hukuk sistemini ülkemizin her bireyinin adalet arayışındaki en değerli ve en anlaşılır kılavuzu kılmakta çok değerli katkılarda bulunmaktadır.