GENÇLİK MERKEZİ GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, MİNİK ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLİNCİNİ AŞILADI

Gençlik Merkezleri Yunus Emre "Gönüller Yapmaya Geldik" projesi kapsamında Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı 75. Yıl Gençlik Merkezi gönüllü gençleri ve liderleri, Şehzadeler ilçesine bağlı Aşağıçobanisa Mahallesi'nde bu

Saruhanlı’da Afgan Göçmenlerin Kanlı Hesaplaşması: 3 Kişi Tutuklandı

Saruhanlı ilçesindeki bir çiftlikte çalışan Afganistan uyrukluyu bıçakla yaraladığı öne sürülen Afganistan uyruklu 3 şüpheli tutuklandı.

Kamu Kurumlarında Çalışan Personele Temel Fotoğrafçılık Eğitimi Veriliyor

Manisa Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinesinde Manisa Gazeteciler Cemiyeti ve Manisa Çalışan Gazeteciler Derneğinin katkılarıyla kamu kurumlarının basın birimleri çalışanlarına yönelik Şehzadeler Halk Eğitim Mer

İlave İmar Planı Alanına Yönelik Taşkın Önlemleri Alınmaya Başlandı

Manisa Merkezde ilave imar planı alanına yönelik taşkın risk alanlarının ve bu alanların içerisindeki derelerin ıslah edilerek Gediz Nehrine kadar iletilmesini sağlayacak olan proje çalışmalarına başlanıldı.

Rusya ve Özbekistan’dan Akhisar AAT’ye Ziyaret

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, Rusya Bilim Kurulu Başkanı Alexander Prigodin, Özbekistan Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan ve Özbek iş adamı Abdüsselam Sabinanol’u Akhisar ilçesinde hizmet veren Atıksu Arıtma Tesisi’nde

Kemerdamları da MASKİ Farkını Yaşıyor

MASKİ Genel Müdürlüğü, altyapı dönüşümü kapsamında yer teslimlerini yaptığı mahallelerden biri olan Salihli‘nin Kemerdamları Mahallesinde altyapı imalatlarına başladı.

Turgutlu Belediyespor Kadın Voleybol Takımı Galibiyet Serisini Bozmadı

Turgutlu Belediyespor Kadın Voleybol Takımı TVF Kadınlar 2. Liginde oynadığı beşinci maçında rakibi Rota Koleji’ni 3-1 yendi.

Manisa’nın Dev Adamları Dolu Dizgin

Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımı, Türkiye Basketbol Ligi 9’uncu haftasında zirveyi yakından ilgilendiren mücadelede Bornova Belediye Karşıyaka’yı 83-77 mağlup ederek üst üste üçüncü galibiyetini aldı.

İl Divan Toplantısında konuşan Saadet Partisi Manisa İl Başkanı Zekayi Yılmaz “KRİZLE GELDİLER KRİZLE GİDECEKLER”

Saadet Partisi Manisa İl Teşkilatı Öğretmenevi konferans salonunda Kasım ayı il divan toplantısını gerçekleştirdi.

ŞEHZADELER AŞEVİ’NİN İHALESİ YAPILDI

Şehzadeler Belediyesi’nin Türkiye Diyanet Vakfı Manisa Şubesi işbirliği ile hayata geçireceği Şehzadeler Aşevi projesinin ihalesi yapıldı.

Pandemi öğrencileri değiştirdi

Dr.Öğr. Üyesi Gülhan Gökçe Ceran Yıldırım: ‘’Yüz yüze öğretime geri dönen üniversite öğrencilerinde davranışsal problemler gözlemliyoruz.’’

Avuç İçi Diyeti İle Kışın da Kilo Verin

“Havalar soğudukça kilo vermek zorlaşıyor” diyenlerden misiniz? Evet, havalar soğudukça vücudumuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyor ve mide beyne daha sık “açım” sinyalleri gönderiyor.

ULUSLARARASI TARIM GAZETECİLERİ ANTALYA'DA BİR ARAYA GELDİ

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneğimizin (TAGYAD), Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ) ile birlikte 22 - 26 Kasım 2021 tarihlerinde Antalya'da düzenlediği Basın Turu başarıyla sona ermiş bulunuyor.

BAYBURTLU KADINLAR İSTANBUL’DA YEMEKLERİYLE YARIŞTILAR AYVAZ ŞEF’ten ALTINLARI KAPTILAR

El değmemiş doğasıyla huzur şehri olan Bayburt’un lezzet dolu yemekleri İstanbul Maltepe’de sergilendi.

Güzellikte çeyrek asırlık marka: Nets 

İzmir’in ilk güzellik merkezi olarak, 25 yıl önce 75 metrekare bir mekanda kurulup, bugün 4 şube, 60 çalışan ve yaklaşık 100 bin üyesi ile Nets Polikliniği, çeyrek asırı geride bıraktı.


Av. Elvan KILIÇ


AŞI ZORUNLU OLABİLİR Mİ?

Aşı olmayanlar için getirilen kısıtlamalar çeşitli hak ihlallerini de beraberinde getirmektedir.


Aşı olmayanlar için getirilen kısıtlamalar çeşitli hak ihlallerini de beraberinde getirmektedir. Oluşan bu hak ihlallerini her hukuki durum için ayrı ayrı değerlendirmek gerekir.  Kişinin vücut dokunulmazlığı en önemli temel haklardan olup gerek anayasa ile gerekse insan hakları sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır. Kişinin vücut bütünlüğüne dokunulabilmesi ancak kanunda yazılması ve zorunluluk halinin bulunması ile mümkündür.

 Şahsi görüşümüz zorunlu aşılama kararı , dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş salgın bir hastalığın önüne geçebilmek adına alınmak istenmekte olup, bu noktada da anayasanın zorunluluk hali koşulunu karşılamaktadır.  Bu durumun yanı sıra temel hak ve özgürlüklerin ancak savaş, seferberlik, sıkı yönetim ve olağan üstü hal durumunda kısmen veya tamamen durdurulabileceği Anayasa madde 15’de açıkça belirtilmektedir. Yani maddi ve manevi bütünlük ancak bu durumlarda ihlal edilebilir. Bu doğrultuda aşı zorunluluğu getirilebilmesinin anayasa ihlali olmamasının, olağanüstü hal ilanı ile mümkün olabileceği sonucuna ulaşılır. Ayrıyeten zorunlu aşılama konusunda bir kanuni dayanak bulunmadığından, kanunda açık bir düzenleme yapılmadığı sürece aşılama zorunlu tutulamaz. Yine de ölüm riskinin ciddi boyutlarda olduğu bu hastalık için idarenin bir düzenleme yaparak aşılamayı zorunlu hale getirmesi mümkündür.

İşveren aşı olmayan çalışanını işten çıkarabilir mi?

Aşı zorunluluğunun hukuki boyutunu genel olarak değerlendirdikten sonra, gündemin en çok konuşulan konularından biri olan İşverenin aşı olmayan çalışanı işten çıkarabilmesinin mümkün olup olmadığını iş hukuku ve anayasa kapsamında değerlendirmek gerekir. İşveren, iş yerinde çalışanlarının her türlü güvenliğini sağlamak durumundadır.

 Gerek çalışma koşullarının standartlara uygun olması gerekse iş sağlığı ve güvenliği açısından her tür önlemin işveren tarafından sağlanması gerekmektedir.   Bu durum anayasanın 56. Maddesinde “herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir” şeklinde düzenlenmiştir. Covid-19 virüsüne karşı da işveren bütün önlemleri almalı ve aşı için gerekli bütün imkanları çalışanlarına sunmalıdır. Kanun, aldığı bu tedbirlere rağmen çalışanı aşı olmayı reddeden iş verene iş akdini iş güvenliği nedeniyle feshetme hakkı tanır. Bu fesih geçerli nedene dayalı fesih olarak yapılır. Haklı fesihten farklı olarak kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklar işçiye ödenmek zorundadır. Peki bu durum anayasaya ve insan haklarına uygun mudur? Şahsi fikrim sırf aşılanmadığı gerekçesiyle bir kişiyi işten çıkarmak kişilik haklarının zedelenmesine sebebiyet vermektedir. Çünkü bilindiği üzere TMK madde 23’de “yazılı rıza üzerine insan kökenli biyolojik maddelerin alınması, aşılanması ve nakli mümkündür. Ancak, biyolojik madde verme borcu altına girmiş olandan edimini yerine getirmesi istenemez; maddi ve manevi tazminat isteminde bulunulamaz” denmektedir. Bunun sonucunda da bir kimseyi zorla aşılamak kişilik haklarına saldırı niteliği taşır. Kişilik hakları anayasa ile teminat altına alındığı için de kişinin aşıya zorlanması aksi halde iş akdine son verilmesi Anayasaya aykırılık teşkil edecektir.

Eğitim hakkına sınırlandırma getirilebilir mi?

Konuyu eğitim açısından da değerlendirecek olursak aşı olmanın kural haline getirilmesi ile eğitim hakkına bir sınırlandırma getirilirse, eğitim hakkının bir kamusal hak olması sebebiyle madde 45 gereğince anayasayı ihlal sonucu doğuracağı aşikardır. Ayrıca özellikle 18 yaş altı çocuklar için düşük de olsa aşının riskli sonuçları ortaya çıkabileceği göz önüne alındığında vücut bütünlükleri tehlike altında olabileceğinden madde 17 gereğince anayasal hak ihlalinden söz edilecektir.